Merve Dizdar’ın 76. Cannes Sinema Festivali’nde “En Âlâ Bayan Oyuncu” mükafatını almasının akabinde yaptığı konuşmaya yönelik iktidar kanadından linç kampanyaları devam ediyor. Dizdar’ın Nuri Bilge Ceylan’ın “Kuru Otlar Üstüne” sinemasında canlandırdığı Nuray karakteriyle aldığı ödül konuşması paylaşım rekorları kırdı. Dizdar’ın, bayan haklarını savunan bu konuşması yurttaşlar tarafından tebrik edilirken AKP’li bölümlerce maksat gösterilmeye devam ediyor. En son Dizdar’ın konuşmasını toplumsal medya paylaşımıyla eleştiren Tamer Karadağlı Dizdar’ın ‘ülkesini birinci fırsatta şikayet ettiğini’ ileri sürdü.
Sinema bölümünün önde gelen bayan temsilcileri, bu linç kampanyalarını kınadığını söz ederek, bayan dayanışmasının değerine vurgu yaptı.
DİLSİZ BAYANLARIN SESİ OLDU
Oyuncu Nazan Kesal: Tekraren izlediğim duygulandığım, heyecanına ortak ortak olduğum nefis bir konuşmaydı. Merve Dizdar Cannes’da yaptığı ödül konuşmasıyla acı çeken, var olmaya çalışan, öldürülen, dilsiz bayanların sesi oldu. Türkiye’de birinci defa bir bayan oyuncumuz üst düzey bir şenlik olan Cannes Sinema Festivali’nde “En Güzel Bayan Oyuncu” mükafatı alıyor ve biz toplum olarak neyi konuşuyoruz. Coğrafya kadermiş, ıstırapmış. Bir oyuncu olarak aldığı ödül bana büyük gurur yaşattı, yürek verdi. “Kol kırılır yen içinde kalır” diyenlere inat bu coğrafyada bayan olarak doğmanın yarattığı sızıyı, yarayı dillendirdi, cüret verdi. Bu türlü büyük bir muvaffakiyet karşısında bir bayan oyuncunun mutluluğuna gölge düşürmeye çalışan diğer bir toplum var mıdır, bilmiyorum. İşimiz hiç kolay olmadı şimdiye kadar kızkardeşliğe inanmak, sahip çıkmak gerekiyor. Yılmadan, daha da güçlenerek uğraşa devam… Mücadeleci bayanlara benden de bir selam.
BUGÜN MERVE’YE YARIN BİZE!
Oyuncu Nezaket Erden: Merve’nin yahut rastgele bir bayanın başarısı beni lakin keyifli edebilir. Bu çok ilham verici bir şey. Birebir topraklarda büyüdüğümüz bir bayanın tam da bugünlerde bize oralardan seslenmesi hepimize devam etme gücü verdi. Bütün bayanların Merve üzere tutkularını yaşayabildiği alanları olmasını hayal ediyorum bu ülkede. Bugünlerde toplumda çok önemli bir ayrışma var ve bu hoş konuşmayı bile çok öteki yerlerden algılayıp hakaret, tehdit içeren şeyler yazıyorlar. Bunların birden fazla erkek. Vatanı en çok kendileri seviyor. Ben Merve’nin konuşmasından, bu ülkeyi ve insanlarını ne kadar sevdiğini anlıyorum meğer ki… “Çıktın ülkeni kötüledin, ne var ülkemizde ki…” Ne yok ki? Haksızlık, hukuksuzluk, adaletsizlik, yolsuzluk… İstanbul Sözleşmesi’ni tartışıyoruz bugün hâlâ… Her geçen gün bayanlar, çocuklar, LGBTİ+’lar, hayvanlar için yaşanması daha sıkıntı bir hale geliyor bu ülke. Benim gözümde bunlara gözünü yuman bu ülkeyi ve insanını hiç sevmiyor. Her yerde dillendirmeye devam edeceğiz. “Dışarıya ülkemizi kötüledin” demek, aile içi şiddete sesini çıkarmaması için tehdit edilen bayanlar ve çocuklara “Ailemizi kötüleme, kol kırılır yen içide kalır” demeye benziyor. Kol kırılıp yen içinde kalmayacak artık. Ülkesini sahiden seven, tüm bunları kaygı edinen ve dönüştürmeye çalışan herkes âlâ ki var. Merve’yi buradan bir sefer daha tebrik ediyorum. Muvaffakiyetinin tadını sonuna kadar çıkarmayı hak ediyor. Bu linççiler yarın diğer bir amaç bulacaklar kendilerine. Merve’nin bu başarısı ise daima aklımızda kalacak.
UMUT ETMEKTEN VAZGEÇMEYECEĞİZ
Yönetmen Jale İncekol: Merve Dizdar’a gelen yansılar aslında ülkedeki durumu ne kadar gerçek tabir ettiğinin çok net bir kanıtı… birinci sefer bir oyuncunuz; dünyanın en itibarlı şenliklerinden birinde en uygun bayan oyuncu mükafatını alıyor, hayal üzere bir şey bu, büyük bir onur, büyük bir gurur. Tebrik edip alkışlamak yerine her nedense sır olduğunu zannettiğiniz bir mevzuda durum tespiti yaptı diye onu linç ediyorsunuz. Uzun yıllardır bağımsız sinemalar yapan bir bayan; bir direktör olarak şunu söyleyebilirim ki; ben, Merve’nin layık görülenlere boyun eğmeyip harekete geçen, bu uğurda her şeyi göze alan ve ne olursa olsun umut etmekten vazgeçmeyen kız kardeşiyim.
DAKİKALARCA ALKIŞLANDI
Merve Dizdar, Cannes Sinema Şenliği dönüşü Alice Müzikali’nde çıktığı birinci şovda dakikalarca ayakta alkışlandı. Kedi rolünü canlandırdığı Alice Müzikali ile sahneye çıkan Dizdar’ın rol arkadaşları Serenay Sarıkaya ve Enis Arıkan başta olmak üzere tüm grup de sahneye gelerek oyuncuya sarıldı. Müzikalin sonunda da ayakta alkışlanan oyuncu gözyaşlarını tutamadı.