Burak Yılmaz’ın açıklamaları şu halde:
22 yıllık mesleğimde hepinizle mesaimiz oldu. Buraya gelen gazetecilerin hepsine teşekkür ediyorum. Bugün bu basın toplantısını neden yapıyoruz? Dün akşam, dünyanın en büyük futbolcusu statta alkışlarla veda etti. Ben de o denli olsun isterdim lakin olmadı. İnternetten yapmak istemedim. Bugün hepinizin gözüne bakarak futbolu bıraktığımı söylemek istedim. Çok memnunum, gururluyum. Allahıma şükrediyorum ki bana bu mesleği nasip etti.
7 yaşında Antalyaspor’un kapısından içeri girdim. Antalyaspor’a teşekkür ediyorum. 4 büyük kulübümüzde forma giydim. Hepsinde birebir başarılrı yakalayamasam da hepsinin gönlümde yeri vardır. Hepsine teşekkür ediyorum. Manisaspor’a, Eskişehirspor’a, Lille’e, Beijing Guoan’a teşekkür ediyorum. Bir mesleğin sonu… Bence çok pahalı, çok hoş… Sevili eşime, çocuklarıma teşekkür ediyorum.
Hayatının merkezine futbolu ve kazanmayı koymuş Burak Yılmaz’a katlanmak kolay değildi. Anneme, babama teşekkür ediyorum. Futbol yaşantımdaki tek menajertim Ali Egesel’e teşekkür ediyorum.
Büyük laflar etmek itemiyorum şunu yapacağım, bunu yapacağım üzere fakat Türkiye’nin en büyük hocalarıyla çalıştım. Ne yapmam gerektiğini, ne yapmamam gerektiğ*ini en yeterli gösteren hocalrıma teşekkür ediyorum. Bana katlanmak kolay değildi. Hepsi hakkını helal etsin.
“GALATASARAY BENİM İÇİN ÇOK BAŞKA”
4 büyük kulüpte oynamak tarihte iki futbolcuya nasip oldu. Hepsinin yeri başkadır. Galatasaray’da yaşadıklarım, Galatasaray’ın beni Avrupa çapında bir futbolu yapması… Bunlar ne benim Beşiktaşlılığımı azaltır ne de diğer bir şey. Galatasaray’Da yaşadıklarım benim için çok başka.
“FENERBAHÇE İÇİMDE UKTEDİR”
Fenerbahçe benim içimde uktedir. Tekrar forma talihi bulmak isterdim. Çok da yakındım fakat olmadı. Bir tane gol at be kardeşim… Fenerbahçe’de çektiğim acı, benim buralara gelmemi sağladı. Fizikî acıdan bahsetmiyorum. Oynayamamak, kendini gösterememek… Meskene gelip ağlardım. Annem babam da ağlardı. Fenerbahçe’de bir defa daha oynayıp bir gol daha atmak isterdim.
“SAHADA OLMAK İSTİYORUM! HAKİKAT PROJE OLURSA OLUR…”
22 yıllık deneyimim var fakat kesinlikle bilmediğim şeyler vardır. Yardımcı hocalıkla başlamak, bir ekibi almak… Daima konuşuyoruz proje… Bir proje olursa ben orada olurum. Proje yoksa yokum. Bir proje olur ve bana güvenilirse orada olurum. Proje olur ve diğeri olursa ona da sonuna kadar takviye olurum. Başlayıp başlamamak önceliğim değil. Muhakkak alanda olmak istiyorum. Hakikat, düzgün proje olması çok kıymetli.