Mustafa Çiftçi, 1970 yılında Konya’nın Çumra İlçesinde doğdu. 1990 yılında Konya İHL’den mezun oldu.
1995 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu İdaresi Kısmını bitirdi. 1996 yılında İçişleri Bakanlığının açmış olduğu Kaymakam Adaylığı imtihanını kazanarak 85. Devir Konya Kaymakam Adayı olarak meslek hayatına başladı.
1998 yılında 8 ay müddetle İngiltere’ye gitti. 1999 yılında Ulusal Güvenlik Akademisinden mezun oldu. Aksaray-Gülağaç, Erzurum-Tekman, Nevşehir-Derinkuyu, Bitlis-Adilcevaz ve Kırşehir-Kaman İlçelerinde Kaymakamlık, İçişleri Bakanlığı İşçi Genel Müdürlüğü’nde Daire Başkanlığı yaptı. TBMM’de Özel Kalem Müdürlüğü ve Lider Başmüşavirliği vazifelerinde bulundu.
2007 Yılında Selçuk Üniversitesi Toplumsal Bilimler Enstitüsü Kamu İdaresi ve Siyaset Bilimi Kısmında Yüksek Lisans çalışmasını tamamladı, 2011 yılında da Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdi.
2012 yılında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi SBE Kamu İdaresi Ana Bilim Kısmında öteki bir yüksek lisans çalışmasını tamamlayan Mustafa Çiftçi, A.Ü. Adalet Kısmını, İktisat Fakültesini ve Milletlerarası Alakalar Kısmını bitirdi. Hala Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tahsil hayatını devam ettiriyor. “İnsan öğrenmeyi bıraktığı gün yaşlanır; öğrenmeyi terk eden kişi yirmisinde de olsa, sekseninde de olsa yaşlıdır” ideolojisini benimseyen Vali Çiftçi, İngilizce ve Arapça bilmektedir.
2018/202 sayılı Cumhurbaşkanlığı atama kararı ile 2018 yılında Çorum’a atanan Vali Çiftçi, 10 Ağustos 2023 itibariyle Erzurum Valisi olarak misyon almaya başladı. Vali Çiftçi evli ve üç çocuk babasıdır.