Pakdil, Türkiye Tohumcular Birliği ve Sağlam Eser Platformu’nun İstanbul Ticaret Borsası konut sahipliğinde düzenlediği ‘Yeni Yüzyıl’ında Türkiye Tarım ve Tohumculuk Zirvesi’nde konuştu. Dalın dijital teknolojiyi kullanması gerektiğini belirten Pakdil, “Dijital teknolojiyi kullanmamız gerekiyor. Alın teri değil akıl teri dökmemiz gerekiyor. Tarım bölümüne 4 milyar TL dayanak sağladık. Yapılan işler tohum alanını adeta bir sanayi haline getirdi ve farklı bir iktisat oluşturdu. Geçen sene ziraî üretim açısından rekor kırarak 128 milyon tonun üzerinde bir üretim gerçekleşti, bu Cumhuriyet tarihinde gerçekleştirdiğimiz en yüksek sayı. Bu yılın birinci çeyreğinde TÜİK’in iddiasına nazaran, bu sayının geçireceği yönünde” dedi. Türkiye Tohumcular Birliği İdare Konseyi Lideri Savaş Akçan ise, “Sertifikalı tohum üretimi son 10 yılda yüzde 100 arttı. 10 yıl evvel 120 milyon olan ihracatı, 232 milyon dolara yükseltmişiz. Tekrar 10 yıl evvel 67 milyon dolar olan dış ticaret açığını kapatmış üstüne neredeyse bir o kadar daha koyup 2022 yılında 63 milyon dolar dış ticaret fazlası vermişiz. Dalın tamamını derleyecek olursak 386 milyon dolar ihracat, 223 milyon dolar ithalatımız var. 2018’de birinci kere ihracatımız ithalatı geçmişti. 2022’de ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 173 oldu” diye konuştu.