Türkiye Futbol Federasyonu, McDonald’s ile olan Bayan ve Erkek Ulusal Kadrolar resmi sponsorluğu ve eMilli Kadrolar ana sponsorluğu mutabakatlarını 2026 yılına kadar uzattı.
Türkiye Futbol Federasyonu’nun konut sahipliğinde Riva Hasan Doğan Ulusal Gruplar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde gerçekleşen sponsorluk lansmanına, TFF Lideri Mehmet Büyükekşi, McDonald’s CEO’su Mwaffak Kanjee, TFF Lider Vekili, İcra Heyeti Üyesi, Sponsorluklar ve Pazarlama Sorumlusu Alkın Kalkavan, A Ulusal Futbol Grubu Teknik Yöneticisi Stefan Kuntz, A Ulusal Bayan Futbol Kadrosu Teknik Yöneticisi Necla Güngör Kıragası ve eMilli Kadro Teknik Yöneticisi Tolga Atalay katıldı.
TFF Lider Vekili, İcra Şurası Üyesi, Kulüp Lisans İşleri ve Engelli Federasyonların Sorumlu İdare Konseyi Üyesi Yusuf Günay, TFF Üstün Lig Kulüplerinden Sorumlu İcra Şurası Üyesi Müslüm Özmen, TFF Ulusal Kadrolardan Sorumlu İdare Şurası Üyesi Hamit Altıntop, TFF 2. ve 3. Lig Kulüplerinden Sorumlu İdare Şurası Üyesi Volkan Can ve TFF İdare Şurası Üyesi Cengiz Erdem’in yanı sıra A Ulusal Erkek ve Bayan Futbol Grubu ile eMilli Ekip oyuncuları da lansmanda hazır bulundu.
Büyükekşi: “Şampiyonlar Ligi finali ile tüm dünyaya milletlerarası tertip gerçekleştirme kabiliyetimizi göstermiş olduk”
Törende konuşan TFF Lideri Mehmet Büyükekşi, İstanbul’da oynanan 2023 UEFA Şampiyonlar Ligi finaline değinerek, “Cumartesi akşamı tüm dünyanın gözü İstanbul’daydı. Ülkemizin ve federasyonumuzun konut sahipliğinde, UEFA Şampiyonlar Ligi final müsabakasına muvaffakiyetle mesken sahipliği yaptık. Sayın Cumhurbaşkanımız, Bakanlarımız, FIFA Lideri, UEFA Lideri ve tüm dünyadan konuklarımızla harika bir futbol şöleni izledik. Ve tüm dünyaya memleketler arası tertip gerçekleştirme kabiliyetimizi göstermiş olduk. Final maçında her iki grupta da Türk futbolcularımız yer aldı. Inter’de forma giyen Ulusal Grup kaptanımız Hakan Çalhanoğlu’na bir kere daha teşekkür etmek istiyorum. Teşekkürler kaptan! Seninle gurur duyuyoruz. Manchester City’de forma giyen ve UEFA Şampiyonlar Ligi Kupası’nı ekip kaptanı olarak kaldırma erdemine erişen Birinci Türk futbolcu olan İlkay Gündoğan’a da ayrıyeten teşekkür ediyorum.” dedi.
“Baş başa vermeyince taş yerinden kalkmaz. Biz de sponsorlarımız ile futbolumuz için baş başa veriyoruz, güç birliği yapıyoruz”
Futbolda kalıcı ve sürdürülebilir muvaffakiyetler yakalamak için federasyonların en değerli partnerlerinin sponsor firmalar olduğunun altını çizen Mehmet Büyükekşi, “Sponsorlarımız bizim yalnızca iş ortaklarımız değil, birlikte yürüdüğümüz yol arkadaşlarımızdır. Hoş bir atasözümüz var; ‘Baş başa vermeyince taş yerinden kalkmaz’ diye. Biz de Türk futbolunun gelişmesi, bir marka haline gelmesi, büyük ve kalıcı muvaffakiyetler elde etmesi için sponsorlarımız ile baş başa veriyoruz. Ve güç birliği yapıyoruz. TFF olarak vazifeye geldiğimiz günden bu yana sponsorluk gelirlerimizi yüzde 62 oranında artırdık. 11 sponsorumuzla kontrat yenilerken, yeni firmalarla sponsorluk mutabakatları imzaladık.” diye konuştu.
“McDonald’s ile olan hoş birlikteliğimizi sürdürerek, sponsorluk mutabakatımızı 4 yıllığına yeniledik”
2020 yılından bu yana TFF ile iş birliği içinde olan, bölümünde dünyanın en büyük firmalarından McDonald’s ile yaptıkları yeni sponsorluk muahedesinin lansmanı için bir ortaya geldiklerini kaydeden TFF Lideri Büyükekşi kelamlarını şöyle sürdürdü:
“2020’de yaptığımız birinci iş birliği sonucunda McDonald’s, Türkiye Futbol Ulusal Kadroları Lezzet Sponsoru unvanı ile Bayan ve Erkek Futbol Ulusal Gruplarımızın resmi sponsoru oldu. İş birliğimizin birinci devrinde McDonald’s, A Ulusal Bayan futbolunun gelişimine inandı. Ve yatırımları ile federasyonumuza büyük dayanak oldu. A Ulusal Bayan Futbol Grubunun maçlarının Sportstv’de canlı olarak yayınlanmasına öncülük ederek bir unsur imza attı. Ayrıyeten Türkiye’nin ‘Kırmızı-Beyaz kadınları’ hareketini başlattı. Bayanlara her alanda fırsat eşitliği yaratma kanısıyla, ‘inan yaparsın’ sloganıyla çıktıkları yolda, büyük ses getiren bir kampanyaya imza attılar. Tekrar 2020’de, hem Erkek hem Bayan Ulusal Grup futbolcularımızın yer aldığı bir reklam sineması yayınlayarak sponsorluğun kapsayıcılığına vurgu yaptılar. Euro 2020’de, A Ulusal Futbol Grubumuz için turnuvaya özel olarak Ulusal Burger Menüsü’nü hazırlayarak Ulusal Ekibimize takviye oldular. 2021 yılında, iş birliğimizi genişleterek eMilli Grubumuza ana sponsor oldular. Biz de, McDonald’s ile olan hoş birlikteliğimizi sürdürerek, sponsorluk mutabakatımızı 4 yıllığına yeniledik.”
“McDonald’s ve başka tüm sponsorlarımızın dayanağı ile Ulusal Gruplarımızın muvaffakiyetlerinin her geçen gün artacağına inanıyoruz”
Kadın ve Erkek Ulusal Gruplar ile eMilli Takım’ın muvaffakiyet ve gayelerine değinen Mehmet Büyükeşi, “A Ulusal Futbol Kadromuz 2024 yılında Almanya’da düzenlenecek Avrupa Şampiyonası’na katılabilmek için eleme kümesinde uğraş ediyor. Önümüzde oynayacağımız çok değerli iki müsabaka var. 16 Haziran’da deplasmanda Letonya, 19 Haziran’da ise Samsun’da Galler ile oynayacağız. Biliyorsunuz; Bayan Ulusal Ekibimiz FIFA tarafından Aralık ayında açıklanan dünya sıralamasında Ekim ayından itibaren en fazla puan toplayan grup oldu. Ve 3 basamak birden yükseldi. Bayan Ulusal Kadromuz, 20 Eylül 2023’te başlayacak UEFA Uluslar Ligi’nde B Ligi’ne yükselmek ve Avrupa Şampiyonası elemelerine katılmak için uğraş edecek. Kısa bir tarihe lakin büyük başarılara sahip olan eMilli Ekibimiz, FIFA eNations Cup 2023 Avrupa Eleme Kümelerini zaferle tamamlayarak Temmuz ayında düzenlenecek Dünya Kupası’nda gayret etmeye hak kazandı. 11-14 Temmuz tarihlerinde Suudi Arabistan’da düzenlenecek FIFA eNations Cup 2023’te gayret edecekler. McDonald’s ve öbür tüm sponsorlarımızın dayanağı ile Ulusal ekiplerimizin muvaffakiyetlerinin her geçen gün artacağına inanıyoruz.” tabirlerini kullandı.
“Bu sponsorluk muahedesinin büyük başarılara vesile olmasını temenni ediyorum”
TFF Lideri Büyükekşi konuşmasını, “Sizlerin huzurunda Türk Futbolunun en kıymetli destekçileri ortasında yer alan McDonalds Türkiye’nin bedelli CEO’su Mwaffak Kanjee’ye ve tüm grubuna teşekkür ediyorum. Bu sponsorluk mutabakatının Türk futbolunda büyük başarılara vesile olmasını diliyorum. Sözlerime burada son verirken, 16 Haziran’da Letonya’da ülkemizi temsil edecek A Ulusal Ekip oyuncularımıza ve Teknik Yöneticimize muvaffakiyetler diliyorum. Unutmayın; 85 Milyon Tek Yürek nereye giderseniz orada sizinle birlikte.” kelamlarıyla noktaladı.
Kanjee: “Cumhuriyetimizin 100. yılında da Ulusal Kadrolara olan takviyemizi gururla sürdürüyoruz”
McDonald’s Türkiye CEO’su Mwaffak Kanjee ise McDonald’s Türkiye olarak, Cumhuriyetin 100. yılında da Ulusal Ekiplere olan takviyelerini gururla sürdürdüklerini söyledi. Mwaffak Kanjee, “Öncelikle bugünkü imza törenimize geldiğiniz için hepinize teşekkür ederiz. Bugün, sponsorluk mutabakatımızı 4 yıl daha uzatmanın memnunluğunu yaşıyoruz. Şimdiye dek olduğu üzere, önümüzdeki 4 yıl boyunca da, hem erkek hem bayan futbol Ulusal Gruplarımızın yanı sıra eMilli Takımızı da eşit derecede desteklemeye devam edeceğiz. Bayan futbolunun gelişimine katkımızı sürdüreceğiz. Ulusal gruplar sponsorluğumuzun ve iş birliğimizin iyi olmasını dilerim. Tekrar teşekkür ederim.” dedi.
Kalkavan: “Bu kıymetli iş birliğinin sürekliliğini sağlayarak Türk futbolunun geleceğini daha da güçlendirmek için kararlıyız”
TFF Lider Vekili, İcra Şurası Üyesi, Sponsorluklar ve Pazarlama Sorumlusu Alkın Kalkavan da konuşmasına McDonald’s ile gerçekleştirdikleri sponsorluk mutabakatının yenilenmesini duyurmaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını belirterek başladı. Kalkavan, “Bu müddet zarfında, McDonald’s’ın takviyeleriyle A Ulusal Bayan Futbol Grubu’nun gelişimine büyük ehemmiyet verdik. Bayan A Ulusal Ekibimizin maçlarını birinci defa, McDonald’s’ın Sportstv iş iştiraki ile canlı olarak futbolseverlerimiz ile paylaştık. ‘Kırmızı-Beyaz Kadınları’ hareketiyle bayan atletlerimizin önündeki mahzurları kaldırmak için ortak çalışmalar yürüttük. McDonald’s, yalnızca bayan futboluna değil, birebir vakitte eMilli Ekiplerimize da dayanak vererek Türk gençlerinin eFutbol alanındaki yeteneklerini ortaya çıkarmaya yardımcı oldu. Bu iş birliğiyle, e-futbolun popülerliğini artırmak ve gençlerimizin yeteneklerini geliştirmelerine imkan sağlamayı hedefledik. Ayrıyeten, EURO 2020 sürecinde de A Ulusal Futbol Grubu Lezzet Sponsoru olarak McDonald’s ile birlikte çalışarak özel bir Ulusal Burger menüsü hazırladık. McDonald’s’ın dayanaklarıyla, daha da büyüyüp, yeni yetenekler keşfederek ulusal kadrolarımızın muvaffakiyetlerini daha geniş kitlelere duyurabileceğimize inancım sonsuz. Bu bedelli iş birliğinin sürekliliğini sağlamak ve McDonald’s ile birlikte Türk futbolunun geleceğini daha da güçlendirmek için kararlılığımızı vurgulamak istiyorum.” diye konuştu.
Stefan Kuntz: “Umarım önümüzdeki sene A Ulusal Futbol Grubu olarak McDonald’s’ın da dayanağıyla Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılabiliriz”
A Ulusal Futbol Kadrosu Teknik Yöneticisi Stefan Kuntz, gerçek ve âlâ sponsorlukları sürdürebilmenin çok değerli olduğunun altını çizerek, “Bu nedenle hem liderimizi ve idaremizi bu türlü kıymetli bir sponsorluğu sürdürebildikleri için kutluyorum. McDonalds’ın yalnızca Erkek Ulusal Grubumuzu değil hem Bayan hem de eMilli Ekibimizi desteklemesi çok değerli. Riva’da oluşan bir spor ruhu var. Federasyonla ilgili bütün gruplar, bütün kurumlar bir çatı altında. Sponsorluk mutabakatlarının da birebir mantık üzerinde olması bizleri çok şad ediyor. eMilli Kadromuz bizim gitmek istediğimiz yere ulaştı bile. McDonald’s’ın sponsorluğa bakışında hoşuma giden şey, sabırlı bir formda farklı projelere takviye olmaları. Biz de umarım önümüzdeki sene A Ulusal Futbol Kadrosu olarak McDonald’s’ın da takviyesiyle Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılabiliriz. Almanya’da genç yaşta iken McDonald’s sayesinde özel bir ilgi gördüm. Kaiserslautern’de büyüdüm ben, ailem de oradaydı. O yüzden Kaiserslautern bölgesinde çok bulundum. Ramstein’de Kaiserslautern’de ABD’nin çok büyük bir askeri üssü vardı. Yaklaşık 35 bin tane ABD askeri orada yaşıyor. O yüzden de McDonald’s’ın birinci şubelerinden bir tanesi Kaiserslautern bölgesine açılmıştı. Olağan ki ben de McDonald’s’ın birçok eserini denedim, yemeklerimi orada yiyordum. Bir gün sonra bana Cheeseburger, Big Mac ya da patates kızartmasının tadı nasıl diye soruyorlardı. Ben de tabi oranın uzmanı olarak fikrimi söylüyordum. Şu an uzmanlarımız ile birlikte A Ulusal Kadro kamp programımıza McDonald’s’ın o hoş lezzetlerini nasıl ekleyebiliriz bunun çalışmasını yapmamız lazım. Ben katiyen Big Mac hayranıyım. İşin latifesi bir yana en kıymetli kooperasyonumuzu o büyük turnuvaya katılarak göstermek istiyoruz. Tekrardan Liderimize, idaremize ve herkese bu kooperasyonu ayakta tuttukları için teşekkür etmek istiyorum.” sözlerini kullandı.
Kıragası: “McDonald’s’ın yanımızda olması bize itimat veriyor”
Törende konuşan, A Ulusal Bayan Futbol Kadrosu Teknik Yöneticisi Necla Güngör Kıragası ise şunları söyledi: “Dünyanın en pahalı markaları ortasında yer alan, süratli hizmet kesiminin öncü kuruluşlarından McDonald’s ile tekrar yeniden bir imza merasiminde bir ortada olmaktan çok memnun ve gururluyum. 2020 yılında atılan imzadan sonra McDonald’s katkıları ile bayan futbolunda pek çok şey değişti. Bu değişimlerden en değerlisi maçlarımızın yayınlanması, ulusal oyuncularımızı daha görünür kılmak için verilen önemli uğraş ve bir olma hissi, yoldaki mahzurların kalkmasına vesile oldu. O yüzden bu imzanın devamı sürdürülebilir bayan futbolu gelişimi için çok değerli. Kendi çalışanlarında bayan oranına ve istihdamına öncelik tanıyan McDonald’s, Bayan Ulusal Gruplar için fırsat eşitliği tanınması ismine çok kıymetli bir yerde konumlanıyor. Yalnızca kelamda değil yaptıkları özde katkıları ile biz bayanların sesini milyonlara ulaştırdılar. Bayan futbolu önemli bir potansiyele sahip olan spor dalındaki hissesini her geçen gün arttırmakta. Türkiye Futbol Federasyonu olarak bu hissesi kendi ülkemiz ismine gerçek adımlarla büyütmeye çalışıyoruz. UEFA’dan elde ettiğimiz burs imkanı ile 21 yeni bayan aday antrenörümüz 16 Haziran’da UEFA B Antrenör eğitimine başlayacak. Playmakers projemiz ile 05-08 yaş kız çocuklarımızın futbol ile tanışmalarını sağlıyoruz. Bayan A Ulusal Kadromuz da UEFA Uluslar Ligi’nde Eylül ayından itibaren üst lige yükselebilmek için alana çıkacak. Temelden zirveye kadar en sağlıklı yapıyı kurmaya ve tertipleri gerçekleştirmeye itina gösteriyoruz. Elbette bu yolda da McDonald’s tüm takviyesini bize sağlamaya çalışıyor ve bayan futbolu gelişimi ve bilinirliğinde süratli yol kat etmemize önemli katkı sunuyor. Elbette yalnızca Bayan Ulusal Gruplarımıza değil futbolumuzun Kırmızı-Beyaz ile temsil edildiği her yerde var olmaya çalışıyor. Bu dayanağı yaşayan ve hisseden gruplardan biri de Erkek A Ulusal Grubumuz. Birkaç gün içinde de karşılaşmalarına başlıyorlar, bu vesileyle kendilerine de muvaffakiyetler diliyorum. McDonald’s’a bir defa daha teşekkür ediyor, bu mutabakatın Ulusal Kadrolarımız için iyi olmasını temenni ediyor, hürmet ve sevgilerimi sunuyorum.”
Atalay: “McDonald’s eMilli Ekip kurulduğu andan itibaren bizimle birlikteydi, bize dayanak oldu ve inandı”
eMilli Grup Teknik Yöneticisi Tolga Atalay da McDonald’s ile sponsorluk mutabakatının yenilenmesinden ötürü büyük memnunluk duyduğunu vurguladı. Atalay, “eMilli Ekip Teknik Yöneticisi olarak heyecanımı ve hislerimi paylaşmak için buradayım. Hakikaten heyecanlıyım zira grubumuz çok önemli bir muvaffakiyet elde etti. eMilli Grubumuz uzun ve meşakkatli bir yoldan sonra Dünya Kupası’na katılmaya hak kazandı. Bu büyük muvaffakiyete ulaşmamızda ekibimizin özverisi ve çalışma disiplini çok büyük rol oynadı. Bu noktada aslında bu branşın gelişmesine katkı sağlayan Türkiye Futbol Federasyonu Liderimiz Sayın Mehmet Büyükekşi’ye, saygıdeğer idare konseyi üyelerine ve TFF profesyonellerine teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Ayrıyeten McDonald’s eMilli Kadro kurulduğu andan itibaren bizimle birlikteydi, bize dayanak oldu ve inandı. Onların da inancını boşa çıkarmamış olduk. Ayrıyeten onlara da teşekkür ederim. Bu turnuva özelinde konuşmak gerekirse, oyuncularım yaklaşık 3 yıldır bu turnuva için gayret ettiler, yılmadılar. Çok düştük lakin illaki kalkmasını bildik. Ekibimin bu özverili ve inanmış hali bizi çok keyifli etti. Bu noktada oyuncularıma ve yardımcılarıma teşekkür ediyorum. Temel maksadımız eFutbol branşındaki gelişimle umutla bakan bir gençlik yaratmak. Bundan sonra düzenlenecek tüm milletlerarası tertiplerde Türk gençliğinin neler başarabileceğini göstermektir.” dedi.
Mehmet Büyükekşi imza merasiminde Ulusal Kadro forması ikram etti
Konuşmaların akabinde TFF Lideri Mehmet Büyükekşi ile McDonald’s Türkiye CEO’su Mwaffak Kanjee ortasında sponsorluk mutabakatı imzalandı. Büyükekşi, Kanjee’ye sırtında McDonald’s yazılı 10 numaralı Ulusal Ekip forması armağan etti. Lansmanın son kısmında ise Bayan, Erkek ve eMilli oyuncularının da iştirakiyle toplu fotoğraf çekimi gerçekleştirildi.